Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého

Hodslavice

Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého je škola s bohatou minulostí, aktivní současností a spokojenými dětmi.

Tisk
PDF

Projekt Planeta Země 3000 Madagaskar – příběh pradávné Lemurie

Napsal uživatel Kulíšková Alena - 26 Leden 2022.

Planeta Země 3000 je kulturní projekt s přírodovědně-historicko-zeměpisným obsahem. Autor Adam Lelek tento projekt realizuje již od roku 2004. Je to jedna z nejmodernějších multimediálních projekcí fotografií, videosekvencí pestrých animací, map a didaktických nákresů za doprovodu autentických zvuků, hudby a komentáře autora přímo v sále a perfektně doplňuje výuku.

Letošní produkce se zabývala tajuplným ostrovem Madagaskar. Původně jsem měla

v úmyslu vybrat nějakou žákovskou práci na školní web, ale byly tak různorodé, že jsem vybrala střípky postřehů žáků osmých a deváté třídy:

 

… příroda a hlavně živočichové jsou zde famozní, je zde plno zvířat, která jinde na světě nenajdete. Říkáme jim endemiti (třeba lemuři, fosy, mini chameleoni..)

... obyvatelé jsou milí, ale žijí ve veliké chudobě…

… silnice a cesty jsou v hrozném stavu…

… celý dokument byl nabitý informacemi, moc mě obohatil…

… úplně mě šokovalo, že lidé na Madagaskaru musí přežít s 25,- Kč na den…

… denně mají k jídlu hrst rýže, kterou různě připalují, aby neměla stále stejnou chuť…

… já bych tam hned umřel. Děti tam musí pracovat, aby finančně pomohly rodičům. Nemají ani na vzdělání. Za tohle jim patří palec nahoru a přeji jim hodně štěstí…

… zvláštní byl obřad famadihana, uctívání nebožtíka, kterého po čase vyjmou z hrobu, umyjí ho a ukazují mu celou vesnici, rodinu, vše nové, co se od jeho smrti událo. Pak vše řádně oslaví a mrtvého uloží v klidu zpět do rodinné hrobky. Na tento obřad hodně dlouho šetří …

… zaujalo mě, že lidé trpí chudobou a hladem. Není to jako u nás. My máme tolik jídla a oblečení, ale stále nám to nestačí. Máme potřebu si kupovat nové a nové věci. My v Evropě říkáme, že chodit do školy je práce a vůbec nám nedochází, že někde jinde ve světě malé dětí pracují na poli, perou prádlo v řece,.. To je práce! Ne na co si my stěžujeme. Měli bychom se nad sebou zamyslet. …

Tohle je pěkná sebereflexe na závěr.

Kromě dokumentu Madagaskar navštívili žáci výukový program v Žerotínském zámku  „Samá louka, sem tam les“. Program je věnován 30. výročí vyhlášení CHKO Poodří.

Působivé fotografie, video z dronu, vycpaniny a odborný výklad všechny zaujal. Na závěr žáci prokázali své znalosti v soutěži Kufr. Odnesli si drobné odměny a snad i nové informace.

Celá výstava by se měla stát odrazovým můstkem pro jarní exkurzi, kterou máme v Poodří naplánovánu. Už se všichni těšíme…

RSS

Kalendář akcí

<< Květen 2022 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  4  5  6  7  8
  91112131415
161819202122
23252629
30     

Nabídka

Fotogalerie

Možnosti

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého Hodslavice, příspěvková organizace

Hodslavice 300

74271 Hodslavice

IČO 70646015