Mobilní planetárium v naší škole

Napsal uživatel Kulíšková Alena - 23 Únor 2019.

Ve čtvrtek 21. února se prostor školní tělocvičny proměnil v unikátní prostor. Paní Hermannová k nám dorazila se speciální nafukovací kopulí s Mobilním planetáriem. Třídy se střídaly, aby zhlédly různé promítané filmy. První až třetí třída se seznamovala s trpaslíčky, kteří je pohádkovým vyprávěním provázeli nekonečným vesmírem. Na kopuli sledovali

denní i noční oblohu, seznámili se s planetami i našim sluncem. To žáci 4. a 5. třídy se dozvídali o vesmíru už „odborněji“. Pokládali také různé otázky, které je napadaly po promítání. Seznamovali se s pojmy černá díra, bílý trpaslík, galaxie, hvězda a mnoho dalších. Celá hodinová produkce všem perfektně dokreslila učivo přírodovědy o vesmíru.

Žáci 2. stupně se mohli přesvědčit, jak se lépe může dělat domácí úkol do přírodopisu a biologie. A jak? Přímo uvnitř mikroskopu! Se dvěma studenty se ponořili do světa, lidským okem neviditelného. Ocitli se uvnitř elektronového mikroskopu a prozkoumávali 5 říší organismů v dosud nevídané podobě.  Pozorovali bakterie, řasy, houby, buňky rostlin i živočichů a také všudypřítomné mikroorganismy. Sledování to bylo velice poučné a poutavé.

A co bylo přínosné pro všechny žáky? Odpověď na otázku. Kdo je vědec?  „Vědec není ten, kdo zná odpovědi, ale ten, kdo pokládá správné otázky.“ Proto, prosím, veďme my i vy děti k pokládání otázek. Veďme je k poznávání a bádání. Nenechejme už ty nejmenší děti přehlcovat jen „fakty“ a informacemi z mobilů, tabletů, z internetu. Nechejme je číst a přemýšlet v jejich fantazii o tom, co čtou. Pak budou pokládat otázky, budou tvořiví a hlavně zvídaví.

Nakonec chci poděkovat SRPŠ při ZŠ za příspěvek na produkci.

<< Březen 2019 >>
182021222324