Je Irán nebezpečný?

Napsal uživatel Alena Palacká - 21 Prosinec 2018.

Je Irán nebezpečný? To je otázka, na kterou se nám ve čtvrtek 20. 12. 2018 snažil dát odpověď pan Honza Husák. Pan Husák je učitel na Gymnáziu ve Valašském Meziříčí a pracuje v muzeu ve Vsetíně. Dnes přišel do školy a vyprávěl nám o své cestě do Iránu. Tam se vydal se dvěma kamarády.

Jeho přednáška s ukázkami fotografií začínala v Praze, abychom porovnali naši středoevropskou architekturu s

architekturou ukrajinského Kyjeva a hlavně s architekturou íránskou. Z Prahy s přestupem v Kyjevě doletěli do Teheránu. Ubytovaní byli přes portál Couchsurfing zdarma a na svého domácího měli velké štěstí. Hovořil anglicky a dva dny se jim plně věnoval jako průvodce.
Česká výpravička zjistila, že lidé jsou velmi přátelští, pohostinní a vůbec se nejedná o válečný a nebezpečný stát, jak si my mylně myslíme.
Z mnoha a mnoha informací, které se týkaly kultury, náboženství, nakupování, pozorování přírody mne osobně nejvíce zaujala informace o měně, kterou se tam platí. V Iránu mají dvojí platidla, která mají rozlišné kurzy a platí se různě a tak, že se v platbách moc našinec nevyzná.
Jan Husák s kamarády se po Iránu pohybovali 10 dnů a celá jejich cesta i s drobnými dárky a pravým perským kobercem je vyšla asi 7 000korun. To byla druhá velmi zajímavá informace, kterou bychom mohli někdy v budoucnu využít.
Beseda byla velmi zajímavá a my jsme zjistili, že Irán není tak nebezpečný, jak jsme si my mysleli.

Ondřej Hrdina, žák 9. třídy

<< Leden 2019 >>