Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého

Hodslavice

Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého je škola s bohatou minulostí, aktivní současností a spokojenými dětmi.

Tisk
PDF

Akce 6. třídy

Napsal uživatel Pernická Renata - 08 Říjen 2018.

V rámci Výchovy k občanství navštívila 6. třída minulý týden vápenný lom v Jasenici, který se nachází na jihovýchodním okraji místní části obce Lešná. Lokalita se řadí mezi zvláště chráněná území a spadá do kategorie přírodních památek (1991). Jedná se o jednu z nejhodnotnějších památek na území Zlínského kraje. Přírodní památka představuje opuštěný zatopený lom na vápenec, který je hluboký až 15 m. Vápenec se zde těžil v letech 1941 – 1979, jak jsem se dozvěděli z vyprávění manželů Pernických a Buchalových. Protože se zde vápno také pálilo, místními je lokalita označována jako „Vápenka“. ,,S těžbou se muselo skončit z důvodu hrozícího sesuvu severní skalní stěny lomu. Těžba v lomu probíhala až do ukončení téměř bez mechanizace. Po navrtání horniny pneumatickou vrtačkou byl kámen odstřelen, rozbíjen na menší kusy pneumatickým kladivem a ručně nakládán na vozíky. Vozíky byly pomocí vrátku vytaženy do šachtové vápenky na okraji lomu a zde byl vápenec vypálen na vápno", vyprávěli naši průvodci a donesli nám ukázat také dobové fotografie. Po skončení těžby byl lom zatopen spodní vodou.

V době těžby lokalita poskytla bohatý soubor zkamenělin uložených převážně v Muzeu regionu Valašsko. Ve vápencích se vyskytuje bohatá fosilní fauna bezobratlých, především amoniti , břichonožci, mlži, ramenonožci, koráli, vápnité houby, mechovky, ježovky a lilijice. Současně se jedná o naleziště chráněných druhů rostlin i živočichů, mimo jiné raka říčního.

Po prohlídce lomu jsme se konečně dočkali a ochutnali výbornou jasenickou pizzu.

RSS

Kalendář akcí

<< Červen 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nabídka

Fotogalerie

Možnosti

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého Hodslavice, příspěvková organizace

Hodslavice 300

74271 Hodslavice

IČO 70646015