Hodina pohybu navíc

Napsal uživatel Administrator - 03 Listopad 2016.

Naše škola byla vybrána do pokusného ověřování "hodina pohybu navíc".

Pokusné ověřování je vyhlášeno na školní rok 2016/2017.

Do pokusného ověřování jsou zahrnuti žáci a žákyně 1. - 3. ročníku naší školy, kteří docházejí do školní družiny  (ŠD) a s jejichž zařazením vyjádřili písemný souhlas jejich zákonní zástupci. Přihlásit se mohli i žáci, kteří ŠD nenavštěvují.

Pokusné ověřování je realizováno v rámci činnosti ŠD a žáci jsou rozřazeni do dvou skupin. V průběhu tohoto školního roku je tedy zařazena 1 vyučovací hodina pro každou skupinu do činnosti odpolední ŠD.

1. – 3.

pondělí

Mgr. Petrskovský

1. – 3.

úterý

Mgr. Kulíšková

Zpráva MŠMT:

POKUSNÉ OVĚŘOVÁNÍ „HODINA POHYBU NAVÍC“ POKRAČUJE

Praha, 20. září 2016 – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo díky pozitivní zkušenosti a ohlasu o prodloužení pokusného ověřování „Hodina pohybu navíc“ o další rok. V průběhu školního roku 2016/2017 jsou tak opět do programu zařazeni žáci 1. až 3. ročníků základních škol navštěvující školní družiny.

Program „Hodina pohybu navíc“ ověřuje revoluční metody, obsah, formy a organizaci práce pedagogických pracovníků v rámci pohybových aktivit školní družiny s přesahem do školních pohybových aktivit.  Jde přitom o způsob práce s velkým počtem žáků tak, aby byli všichni stále zapojeni v pohybu, zároveň docházelo k individualizaci, a přitom měla hodina spád a určité tempo.

„Sportování dětí a mládeže považuji za velmi důležité, pro mě je to hlavní cíl, protože bez toho se nehneme dopředu. A takové projekty jsou jednou z cest, jak děti rozhýbat,“ řekla k pokusnému ověřování ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Do pokračování pokusného ověřování bylo vybráno 350 škol včetně sto šedesáti již účastnících se v loňském školním roce. Zařazeny byly školy ze všech krajů České republiky a všech typů z hlediska jejich organizace, a to školy malotřídní, neúplně i úplně organizované. Žákům 1. až 3. tříd základních škol se budou ve školních družinách věnovat hodinu týdně odborně připraveni učitelé nebo trenéři. Program je otevřen i pro žáky nenavštěvující školní družinu. V případě nenaplněné kapacity se můžou do programu zapojit i žáci 4. nebo 5. tříd navštěvující školní družiny.

Cílem pokusného ověřování je vytvoření, vydání a ověření metodiky pro pohybové aktivity ve školních družinách, ověření pozitivního ovlivňování rodičů žáků v oblasti pohybových aktivit dětí zapojených do programu, získání vyhodnotitelných dat o průběhu zavádění metodiky programu a v konečném důsledku příprava podkladů při rozhodování o tom, zda a v jaké podobě začlenit úpravu koncepce pohybových aktivit do školních vzdělávacích programů školních družin.

Během pokusného ověřování se ve spolupráci s NIDV vytvoří akreditované programy pro pedagogické pracovníky a zároveň se vyškolí budoucí lektoři programu. Hlavním cílem programu je zkvalitnit a rozšířit nabídku pohybu pro všechny žáky základních a mateřských škol v České republice. MŠMT vyčlenilo na prodloužení pokusného ověřování „Hodina pohybu navíc“ přes 30 milionů korun.

<< Prosinec 2017 >>