Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého

Hodslavice

Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého je škola s bohatou minulostí, aktivní současností a spokojenými dětmi.

Tisk
PDF

Hledá se DJ a moderátor

Napsal uživatel Martina Holubová, Hana Horáková - 17 Říjen 2018.

Tisk
PDF

Jak se (ne)stát závislákem

Napsal uživatel Radka Ondřejíková - 11 Říjen 2018.

Ve středu 10. října 2018 měla nastat 3. vyučovací hodina. Ale naštěstí nás sedmáky a osmáky navštívili pracovníci Státního zdravotního ústavu. Besedovali jsme s nimi o tom „Jak se (ne)stát závislákem“.

Vše začalo rozdělením do 4 skupin, každá skupina si poté vymyslela svůj název. Přednášející připravili 4 různě zaměřená stanoviště. O alkoholu jsme se dozvěděli, co všechno nadměrné požití může způsobit. Také jsme si mohli vyzkoušet brýle, které navodí stav opilosti. Na dalším stanovišti jsme se zaměřili na drogy. Zjistili jsme, že některé drogy mohou být užitečné např. v lékařství. V jiné učebně nás seznámili s riziky kouření. Nakonec nám představili pojem asertivita - umění zdvořile se prosadit.

Beseda se nám moc líbila a moc děkujeme přednášejícím, že s námi jednali upřímně. Všichni jsme si z besedy něco odnesli.

Ivana Ježková a Lukáš Novák, 7.třída

Foto zde.

Tisk
PDF

Akce 6. třídy

Napsal uživatel Pernická Renata - 08 Říjen 2018.

V rámci Výchovy k občanství navštívila 6. třída minulý týden vápenný lom v Jasenici, který se nachází na jihovýchodním okraji místní části obce Lešná. Lokalita se řadí mezi zvláště chráněná území a spadá do kategorie přírodních památek (1991). Jedná se o jednu z nejhodnotnějších památek na území Zlínského kraje. Přírodní památka představuje opuštěný zatopený lom na vápenec, který je hluboký až 15 m. Vápenec se zde těžil v letech 1941 – 1979, jak jsem se dozvěděli z vyprávění manželů Pernických a Buchalových. Protože se zde vápno také pálilo, místními je lokalita označována jako „Vápenka“. ,,S těžbou se muselo skončit z důvodu hrozícího sesuvu severní skalní stěny lomu. Těžba v lomu probíhala až do ukončení téměř bez mechanizace. Po navrtání horniny pneumatickou vrtačkou byl kámen odstřelen, rozbíjen na menší kusy pneumatickým kladivem a ručně nakládán na vozíky. Vozíky byly pomocí vrátku vytaženy do šachtové vápenky na okraji lomu a zde byl vápenec vypálen na vápno", vyprávěli naši průvodci a donesli nám ukázat také dobové fotografie. Po skončení těžby byl lom zatopen spodní vodou.

V době těžby lokalita poskytla bohatý soubor zkamenělin uložených převážně v Muzeu regionu Valašsko. Ve vápencích se vyskytuje bohatá fosilní fauna bezobratlých, především amoniti , břichonožci, mlži, ramenonožci, koráli, vápnité houby, mechovky, ježovky a lilijice. Současně se jedná o naleziště chráněných druhů rostlin i živočichů, mimo jiné raka říčního.

Po prohlídce lomu jsme se konečně dočkali a ochutnali výbornou jasenickou pizzu.

Tisk
PDF

Inzerát

Napsal uživatel Administrator - 05 Říjen 2018.

Kalendář akcí

<< Listopad 2018 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nabídka

Fotogalerie

Možnosti

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého Hodslavice, příspěvková organizace

Hodslavice 300

74271 Hodslavice

IČO 70646015